4.5.23

Національні премії зарубіжних країн

 

Національні премії зарубіжних країн

У кожній країні існують свої національні премії, багато з яких набули міжнародного значення. Премія братів Гонкурів у Франції присуджується за досягнення в жанрі роману (лауреати - Марсель Пруст, Моріс Дрюон, Симона де Бовуар).

Премія «Феміна» відзначає кращих жінок-письменниць Франції.

Асоціація письменників країн Азії та Африки присуджує премію «Лотос» за здобутки в різних жанрах. Міжнародна рада з питань літератури для юнацтва у Базелі (Швейцарія) визначає лауреатів на премію ім. Х.-К. Андерсена. Серед переможців - Марія Ґріпе. Джеймс Крюс, Сельма Лагерлеф, Астрід Ліндгрен, Кріх Кестнер, Туве Янссон, Джанні Родарі, Катрін Патерсон.

В Англії досягнення літераторів оцінюють Британська Академія й ПЕН-клуб. Однією з найпрестижніших міжнародних премій є відзнака ПЕН-клубу (Р.Е.N. — перші літери слів «поети», «есеїсти», «новелісти») — це міжнародне об'єднання письменників, центр якого знаходиться в Лондоні, конгреси відбуваються в усіх країнах, зокрема і в Україні.

Найпрестижнішою премією у Великобританії справедливо вважається Букерівська премія, яку в народі називають просто «Букер» (віднедавна вона носить назву Man Booker Prize, що, в принципі, не позначилося на суті заходу). Грошова частина гран-прі складає 50 тисяч фунтів стерлінгів. Свого часу володарями почесної нагороди були Салман Рушді, Айріс Мердок і Уільям Голдінг.

У США найбільш популярною є Пулітцерівська премія. Лауреатами літературної Пулітцерівської премії в різні роки ставали Ернест Хемінгуей («Старий та море»), Гарпер Лі («Убити пересмішника»), Вільям Фолкнер («Притча»), Юджин О'Ніл («За обрієм». 1920: «Анна Крісті», 1922; «Дивна інтерлюдія», 1938; «Довга подорож у ніч», 1957), Теннессі Вільямс («Трамвай «Бажання»), Артур Міллер («Смерть комівояжера»), Маргарет Мітчелл («Віднесені вітром»), Джон Апдайк (за романи «Кролик розбагатів» і «Кролик заспокоївся»).

Найвідоміша премія Іспанії — нагорода Мігеля Сервантеса, Італії — Багутта, Німеччини — Й.-В. Гете. З часу заснування в 1927 році її лауреатами були Герман Гессе, Томас Манн, а також «батько» психоаналізу Зигмунд Фрейд.

Премія Х'юго (Г'юґо) - літературна премія в галузі наукової фантастики, заснована в 1953 році. Названа на честь Гернсбека Х'юґо — засновника першого науково-фантастичного журналу «Захоплюючі історії».

Міжнародну літературну премію пам’яті Астрід Ліндгрен заснував шведський уряд. На сьогоднішній день вона вважається найбільшою нагородою в царині дитячої літератури й складає п’ять мільйонів шведських крон (приблизно 900 тисяч американських доларів).

Міжнародні премії з літератури сприяють активізації культурного процесу, заохоченню й підтримці талановитих письменників, а також підвищенню інтересу широкого кола читачів до літератури.

 

Немає коментарів:

Зошит для контрольних робіт із зарубіжної літератури 11 клас